amdep - 2008-11-11 18:40:16

Patrzę na "sieriozne" i martyrologiczne jak zawsze obchody Niepodległości i myślę o paradzie Świętego Marcina w Poznaniu - Mariusz, gdzie jesteś?? opisz paradę, prooooszę!!

A w Internecie znalazłam coś równie fajnego:

"PIĄTA PORA ROKU - KARNAWAŁ W KOLONII - Magiczna jedenastka

Wszystko zaczyna się 11 listopada o 11.11. Wtedy to kobiety poprzebierane w barwne stroje szturmują ratusz, aby zdobyć klucze do miasta, co jest symbolem przejęcia przez nie władzy na czas zabawy. Przy zdobywaniu budynku, kobiety obcinają urzędnikom krawaty.
Całe wydarzenie trwa przez 6 dni. Nie są to bale czy imprezy zamknięte w salonach. Tutaj zabawa toczy się w całym mieście, ulice ubarwiają pochody przebierańców, parady, tańce i śpiewy. Wszystko odbywa się w przyjaznej, swojskiej atmosferze.
Bardziej niż wyszukane stroje liczy się tu pomysłowość. Czasem wystarczy śmieszny kapelusz, pomalowana twarz czy kolorowe rajstopy. Dla nikogo nie będzie też szokiem, gdy wyciągniesz z szafy starą sukienkę babci i połączysz ją z maską wampira. Im bardziej absurdalny pomysł, tym trafniejsze zrozumienie sensu zabawy.
Bo niby o co chodzi w karnawale? Przede wszystkim o to, by się wyszaleć. Zwyczaj ten, pochodzący jeszcze ze średniowiecza, miał na celu odwrócenie na te dni całego porządku społecznego, zapomnienie o wszelkich normach i powinnościach wobec wyższej instancji. Czas rozpusty i szaleństwa był popierany również przez Kościół. Uzasadnienie było proste: przed Wielkim Postem, czasem umartwiania się i pokuty, należało się oczyścić z wszelkich pożądań ciała. A żeby to zrobić, trzeba swoje przeżyć, czyli dobrze się bawić, nie zawsze zgodnie z moralnością chrześcijańską.

Dziś kontynuuje się ten zwyczaj, urządzając tzw. „piątą porę roku” w ostatnim tygodniu przed adwentem, również czasem wyciszenia i spokoju. Naprawdę warto wtedy odwiedzić Kolonię – centrum Nadrenii Północnej Westfalii."


I jeszcze fragment z innego miejsca:

Nadreński Karneval, zwany też piątą porą roku, jest najsłynniejszy.
Zaczyna się 11 listopada o godz. 11.11. Jedenastka to magiczna liczba i symbol karnawału. Ma ją w godłach wiele karnawałowych stowarzyszeń (w samej Kolonii jest ich ok. 160!). Dla jednych 11 to religijny symbol braku umiaru, grzechu, tego, co wykracza poza boski porządek. Inni widzą w niej symbol równości ludzi pod błazeńską czapką, gdyż 11 to po niemiecku "elf", czyli skrót od egalité, liberté, fraternité (równość, wolność, braterstwo - hasła rewolucji francuskiej).

www.my-fantasy-online.pun.pl www.k800icentrum.pun.pl www.main.pun.pl www.dbnet.pun.pl www.shinobigames.pun.pl